הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

מהי הפרעת קשב וקשיי קשב וריכוז, כיצד היא משפיעה על הילד שלנו בבית הספר והאם הקשיים משפיעים על הילד גם אחר הצהריים?​

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה נוירולוגית התפתחותית, ספציפית נראה במחקרים תפקוד שונה באונה הפרונטאלית, אשר אחראית על התפקודים הניהוליים ותפקודי הקשב. על מנת לאבחן הפרעת קשב וריכוז, חלק מהתסמינים שלה צריכים להופיע במהלך שנות החיים הראשונות לפני גיל שבע, צריך להבחין בה לפחות בשתי סביבות, לדוגמא בבית ובבית ספר. כמו כן, ההפרעות בתפקוד החברתי, הלימודי או התעסוקתי צריכות להיות משמעותיות. בכתבה זאת אתאר את המאפיינים הבולטים של קשיי קשב וריכוז. חשוב לדעת שלילד יכולה להיות הפרעת קשב גם אם יש לו רק חלק מהמאפיינים.

היפראקטיביות ותנועתיות יתר

הילד שלכם זקוק להוצאת אנרגיה רבה, האמת שאתם לא זוכרים מתי ראיתם אותו נינוח לגמרי, אולי בעת צפייה במסכים, אולי בעת משחק שהוא מאד אוהב. לרוב הוא נוגע בחפצים בזמן שהוא אמור להקשיב או מזיז את הידיים או את הרגליים כשמבקשים ממנו לשבת על הכיסא זמן ממושך.

חולמנות או בהייה

הילד שלכם מדי פעם נכנס לעולם משלו, יתכן שהוא נראה חולמני וחושב, יתכן שהוא בוהה בחלל. זה יכול לקרות גם במהלך ארוחה, או במהלך שיח, לעיתים במהלך משחק עם חברים. בעצם הקשב שלו מתנתק לרגעים מהפעולה אותה הוא עושה והוא צריך להחזיר את הקשב חזרה. לעיתים הוא יצליח להחזיר את הקשב לבד לאחר זמן מה, לעיתים יידרש חבר או מבוגר שיעזור לו להפנות את הקשב בחזרה.

קושי בקשב מתמשך

הילד שלכם מתקשה לשבת לאורך זמן ולבצע פעולה אחת לאורך זמן. הוא עובר בין משחקים בקצב מהיר (שימו לב שמסכים דווקא מאד מושכים את תשומת לב הילד, גם אם יש קושי בקשב מתמשך הוא לא יתבטא בזמן צפייה בטלוויזיה, או משחקי מחשב לדוגמא). בעצם, הקשב המתמשך הינו היכולת להקצאות משאבים קשביים לאורך זמן ולשמור על רמת ביצוע קבועה בזמן זה. בסיטואציה זאת תראו הרבה פעמים התנתקויות קשב, או להפך תנועתיות יתר ורמת הביצוע לרוב תהיה תנודתית.

קושי בפיצול קשב

רובנו מצליחים לפצל את הקשב, לדוגמא לבשל את הפסטה ובו בזמן להקשיב לסיפור של חברה שנמצאת לידנו. אך לילדים עם קשיי קשב, פעמים רבות יהיה קושי בפיצול הקשב. הם לא ישמעו אתכם קוראים להם בזמן שהם עסוקים במשהו אחר. הם יתקשו לבצע מטלה מורכבת בעלת שני אספקטים או יותר. בעצם היכולת להפנות תשומת לב ולהתחשב ביותר מנושא אחד בו זמנית נפגעת. כך, הילד יתקשה כשההורה מבקש ממנו לצחצח שיניים, להתלבש ולהגיע לאכול, כיוון שישנן שלוש משימות שנאמרות לו במשפט אחד.

מוסחות פנימית וחיצונית

הילד שלכם מתחיל משימה אך מתקשה לעבוד באופן רצוף. הרבה דברים מפריעים לו וקוטעים את רצף עבודתו, לדוגמא, אם ישמע רעש המגיע מן הרחוב הוא יוסח מיד ויידרש להקצות משאבים חדשים על מנת לחזור למשימה. בעצם מוקד הקושי הינו בקשב הסלקטיבי, ביכולת להתעלם ולסנן גירויים לא חשובים. המוסחות יכולה להיות חיצונית לדוגמא, כאשר ישמע רעש כלשהו או יראה משהו מרחוק, וזה יכול להיות פרט מאד לא חשוב ולא רלוונטי. המוסחות יכולה להיות גם פנימית, לדוגמא מחשבות שעולות או תחושות פיזיות של הגוף שעולות ומפריעות.

קושי בהכוונת ובמיקוד הקשב מחדש

הרבה פעמים ילדים עם קשיי קשב וריכוז יחוו קושי מאד גדול כשהם יתבקשו להסית את מוקד הקשב ולכוון אותו מחדש. לדוגמא, לסיים את שיעורי הבית בחשבון ולעבור לשיעורים באנגלית. המעברים יהיו קשים יותר והם יתקשו להסתגל לסיטואציה שונה בצורה מהירה ואדפטיבית.

אימפולסיביות

הילד מתקשה לתת לכם לסיים את המשפט וכבר הוא עונה, בעצם אתם בכלל התכוונתם לשאול משהו אחר, אבל הוא לא נתן לכם לסיים. הוא מתקשה להמתין לתורו כשהוא מתבקש. הוא מתקשה לתת לילדים אחרים או למבוגרים לסיים את דבריהם. לעיתים נראה שהוא אומר את מה שעובר לו בראש ללא סינון, לעיתים נראה שהוא מיד אחר כך מצטער על כך. בגילאים קטנים נראה שהוא חוטף צעצועים או משחקים מילדים אחרים כי הוא מתקשה להמתין שיסיימו לשחק איתם, בגילאים בוגרים יותר בלימודים נראה שהילד שענה תשובות שגויות מכיוון שלא סיים לקרוא את השאלה.

קושי בארגון ובתכנון

הילד שלכם מתקשה לארגן את הילקוט לבית הספר, הוא שוכח או מאבד דברים מהותיים, כמו החוברת איתה עובדים בשיעור או הקלמר. הוא גם שוכח דברים שהבטיח שיעשה ולעיתים אף שוכח שהבטיח אותם. בכיתה, המורה מתלוננת שתמיד חסר לו ציוד, או שהוא מוציא ציוד ששייך למקצוע אחר. קשה לו גם לתכנן את הזמנים בצורה נכונה, בכיתות הגבוהות נראה ילד שלומד למבחן ביום או בלילה שלפני.

אבחון ההפרעה יכול לעשות על ידי פסיכולוג בעל ההכשרה המתאימה, פסיכיאטר או נוירולוג. לעיתים נראה את התסמינים המתוארים, אך ההפרעה לא תהיה הפרעת קשב וריכוז, אלא קשיים אחרים שנראים כמו קשב וריכוז. לדוגמא, ילד המתמודד עם קושי רגשי עלול להראות את אותם תסמינים. בנוסף, לקויות למידה, בעיות בריאותיות מסוימות (כגון אנמיה), הפרעות נוירולוגיות אחרות וקשיי שינה גם יכולים לגרום לתסמינים האלה. על כן, אבחון מקצועי על ידי איש מקצוע המומחה בתחום הינו מהותי.

הילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז משלמים מחיר כבד, גם בלימודים וגם בחברה. בלימודים, נראה ילדים שמתקשים מאד לעמוד בכללי בית הספר. הם מתקשים לארגן ולהביא עמם את הציוד הנדרש, הם מתקשים להסתגל לשינויים בין הפסקה לשיעור או בין מקצוע למקצוע. הם מתקשים לשבת זמן רב, מתקשים לשמור על הקשב לזמן ארוך, במיוחד כשמדובר בהקשבה למורה בעודם נדרשים להישאר פאסיביים בכל עשייה אחרת. הם מתקשים לפעול על פי הוראות מורכבות, כך כשהמורה תגיד שצריך לסיים שלושה עמודים ואז לכתוב חיבור, הם ישכחו אחת מהפעולות. לרוב, הם מרגישים שהם לא מצליחים לבצע את המשימה בזמן שאחרים בכיתתם מצליחים, והם מרגישים "לא מוצלחים" או "לא טובים". 

חשוב לציין כי הפרעת קשב וריכוז יכולה להופיע גם אצל ילדים נבונים ונבונים מאד, אך עדיין יופיעו הסימפטומים שעלולים לגרום לילד להרגיש גם "לא חכם". המבוגרים סביבו לרוב כועסים עליו שהוא איננו מקשיב, איננו מבצע את המטלות בכיתה כפי שביקשו, לעיתים הוא מפריע ומקבל הערות משמעת רבות. לעיתים הצוות החינוכי חושב שהילד בעל מוטיבציה נמוכה, "עושה דווקא", או בעל מזג רע. ההבנה כי ההפרעה היא נוירולוגית והילד לא בוחר בהתנהגות הזאת היא קריטית. יצירת קשר חיובי, מעצים וקרוב עם הצוות החינוכי הוא חשוב ביותר על מנת לעזור לילד להתקדם בלימודים ללא פגיעה בערך העצמי. 

הפרעת הקשב גורמת לקשיים גם בפן החברתי. לעיתים הילד יהיה אימפולסיבי ויתקשה להמתין לתורו במשחק, או במהלך שיח. הוא עלול לחטוף את הכדור ולהתחיל לשחק מבלי שחברי הקבוצה סיימו לדבר על הכללים. במידה ונאמרים כללים מורכבים הוא עלול לא להבין אותם לעומק. הוא יכול לעיתים לבהות או להתנתק וילדים אחרים יחשבו שהוא מתעלם או אדיש לדבריהם. לעיתים התחושה של ילדים בעלי הפרעת קשב היא כי "הם לא עומדים בקצב", או שהם "מהירים מדי" לקצב של האחרים ומתקשים להמתין.

מכיוון שהתסמינים של הפרעת הקשב גורמים לקושי רב בכל תחומי החיים, חשוב לאבחן את ההפרעה ולטפל בה. טיפול תרופתי נכון יכול לעזור מאד, הוא יכול לעזור לילד להתרכז, להיות מחובר לחומר הנלמד ולקצב הכיתה. הוא יכול לעזור לילד להשקיט גירויים ומוסחות. חשוב לדעת שלעיתים מציאת הטיפול התרופתי המדויק לילד היא מהירה, אך לעיתים לוקח זמן למצוא את הטיפול התרופתי הנכון, את סוג התרופה הנכונה ואת המינון המדויק. כמו כן, לעיתים ישנן תופעות לוואי כמו חוסר תאבון, או ירידת מצב רוח לאחר שהשפעת התרופה מתפוגגת. 

חשוב להתייעץ עם נוירולוג או פסיכיאטר ולחזור לביקורות לפי ההמלצה. חשוב לי לציין שהאבחנה חשובה לא רק עבור הטיפול התרופתי ולעיתים ניתן לראות שיפור דרסטי גם בלי טיפול תרופתי לאחר שהילד קיבל את האבחנה. כאשר אנו כהורים, או הצוות החינוכי, מבין את הקשיים האובייקטיבים אשר מקורם נוירולוגי, הרבה פעמים ההבנה עצמה משנה את הגישה כלפי הילד. הקשר שלנו עם הילד הינו הדבר החשוב ביותר. כך שהבנה, חמלה וחשיבה משותפת עם הילד כיצד ניתן לעזור לו היא אבן דרך מרכזית בטיפול. בנוסף, כאשר מבינים את ההפרעה ישנם הרבה דברים שניתן לשנות בשיח השוטף עם הילד, הן בבית והן בכיתה. לדוגמא, כשאנו מבינים שהילד לא יכול לשבת לאורך זמן, ניתן להציע לו הפסקות מובנות של יציאה לשירותים לדוגמא, כל רבע שעה. כשאנו מבינים שהילד מתקשה בביצוע הוראות מורכבות, נפרק את ההוראה ובכל פעם ניתן הוראה אחת, ועוד.