הדרכת הורים

מהי הדרכת הורים?

יתכן ששמעתם בעבר מחברים או ממכרים שלכם ששיתפו שהם פנו ל"הדרכת הורים". יתכן שמישהו מהצוות החינוכי של ילדיכם אמר שאתם יכולים להיתרם מ"הדרכת הורים". יתכן ואתם בעצמכם חשבתם שתשמחו להתייעץ עם מישהו בנוגע לסוגיות משמעותיות בחינוך ובגידול ילדיכם. או אולי, התייעצות חד פעמית סביב קושי ספציפי שעלה פתאום ואתם רוצים לפתור אותו בדרך המדויקת ביותר. גם אם נחשפתם בעבר לביטוי "הדרכת הורים" וגם אם לא, לרוב ישנו ערפול סביב המושג. מה עושים בהדרכת הורים? איך זה נראה? במה מתמקדים? אנסה לענות על שאלות מרכזיות העולות סביב המושג "הדרכת הורים".


מדוע מגיעים להדרכת הורים?

הורים אשר מגיעים להדרכת הורים, פונים בדרך כלל סביב קושי מסויים. הקושי יכול להיות ספציפי, לדוגמא פחדים שצפים ומקשים על הילד להירדם ולישון היטב, קושי של הילד לקבל את גבולות הבית הגורם להתפרצויות זעם שונות, קשיים בגמילה, קשיים סביב מיומנויות חברתיות ועוד. הקושי יכול להיות גם כללי, לדוגמא תחושה שהקשר עם הילד לא מיטבי, שמשהו "לא עובד" בתקשורת מולו, או בין הילדים. הורים יכולים להגיע להדרכת הורים גם סביב נושאים הקשורים ללימודים, על מנת להבין את הקשיים של הילד בצורה טובה יותר ולעזור לו להתגבר עליהם. 

 

מה עושים בהדרכת הורים?

בדרך כלל בפגישה הראשונה ההורים מספרים על עצמם ועל הילד. על התפתחותו מגיל ינקות, על היכולות והחוזקות שלו וגם על הקשיים והאתגרים. בדרך כלל בפגישה הראשונה מבינים ביחד מהי מטרת המפגשים. לעיתים מספר הפגישות יהיה מצומצם. הקושי יהיה מאד ספציפי וההדרכה תתמקד במתן כלים ספציפיים לקושי, תוך דגש על התכונות של הילד ושל המשפחה. הרבה פעמים אפשר לקבל "טיפים" לכל קושי או אתגר ברחבי האינטרנט, אך ההבדל בפגישה שכזאת שבהיכרות עם המשפחה ועם תכונות הילד, התכנית שנבנה תהיה מדויקת ונכונה יותר. לעיתים ההורים יודעים בדיוק כיצד כדאי לפעול עם הילד שלהם, אך ישנו קושי רגשי גדול שמפריע. לדוגמא הורים שיודעים שהכי נכון להיות רגועים לנוכח התקפי הזעם של הפעוט, אך הרגש מציף אותם באותו הרגע. אז, ניתן לבחון את הסיבה לרגש שמציף ולחשוב על אסטרטגיות שיעזרו להורים ברגעים אלה.

במהלך הפגישות, ההורים והפסיכולוג מבינים ומגלים ביחד את עולמו הפנימי של הילד, וגם את עולמם הפנימי שלהם. ישנה התעמקות בכוחות הנפשיים אשר מפעילים דינאמיקות שונות במשפחה או בקשר עם הילד. במקביל, הפסיכולוג וההורים צועדים יחדיו במסע להבנת הצרכים של הילד, של ההורים ושל המשפחה. ההורים מקבלים כלים על מנת לענות על הצרכים הללו ולהשיג את המטרה לשמה הגיעו. במידה והכלים הספציפיים שקיבלו בהדרכה לא "עובדים", במהלך הפגישה הבאה ההורים והפסיכולוג בודקים באופן מעמיק מדוע ומדייקים יחדיו את המענה. לרוב המפגשים נגמרים כאשר הכלים שקיבלו ההורים מיושמים בצורה טובה ומופנמים ע"י ההורים ונראה שיש הטבה והקלה בקושי.

 

מדוע קשה לי לפנות להדרכת הורים?

לעיתים, הורים שמגיעים חוששים מביקורת או שיפוטיות של הפסיכולוג. חשוב לציין שאיש מקצוע, אשר למד את התחום, מגיע עם ידע רב שרכש שנים רבות. לצד זאת, ללא אמפאתיה והבנה אמיתית של הפסיכולוג את עמדת ההורים לא ניתן לבצע שום התקדמות טיפולית. על כן, עמדת הפסיכולוג היא מקבלת, מבינה ואמפאתית. הפגישה מהווה מקום בטוח עבור ההורים, שם ניתן לשתף בקשיים, בתחושות שונות, בתקוות וברצונות ההורים עבור הילדים שלהם ועבור עצמם.

 

לעיתים יש קושי בהגעה למפגשים, כיוון שהתחושה היא שאנו צריכים עזרה בהורות שלנו. אך לרוב, הורים שמגיעים לא צריכים עזרה בהורות, אלא קבלת ידע ספציפי הקשור לקושי ספציפי. לעיתים בעת קבלת הידע מאיש מקצוע, דברים רבים מתבהרים ונפתרים. לעיתים הורים רגישים, אשר מתאמצים עבור הקשר, מרגישים שעצם הפנייה לגורם אחר מעידה על כשלון או חוסר הצלחה. האמת שההפך הוא הנכון. התייעצות עם איש מקצוע, המבין בתחום הקושי הספציפי, דומה להתייעצות עם רופא כשהילד לא חש בטוב. לעיתים הפנייה דורשת מהורים רבים הרבה אנרגיה רגשית, אשר פעמים רבות מתפוגגת ברגע המפגש. 

 

האם אפשר להגיע להדרכת הורים לבדי ללא ההורה השני?

ישנה חשיבות רבה לכך ששני ההורים יגיעו להדרכה. הרבה פעמים ישנן עמדות לא מודעות שונות בין שני ההורים. העמדה ההורית היא מהותית להבנת הכוחות הפועלים במשפחה, ההבנה מה חשוב למשפחה ועל כן, חשוב לילד. או מה חשוב להורים, אך בניגוד לרצונם הילד לא רואה בכך חשיבות. כמו כן, כששני ההורים מגיעים ניתן להבין סיטואציות רבות בצורה יותר ברורה, מעמיקה ומדויקת. כך, המענה לקושי ולמטרה הינו מדויק ונכון יותר הן עבור הילד והן עבור שני הוריו. כמו כן, לעיתים הכלים שמקבל הורה שמגיע לבדו להדרכה לא מצליחים להיות מיושמים בצורה ברורה על ידי ההורה השני. כך, לעיתים נוצר בלבול או אף כעס. כמובן, שאם אין שום אפשרות להגיע יחדיו, ניתן להגיע להדרכת הורים בנפרד. כאשר ישנו קושי עדיף להגיע להדרכת הורים בנפרד מאשר לא להגיע כלל. עם זאת, כדאי לעשות את המאמצים הנדרשים עבור הגעה משותפת. כאשר ההורים גרושים, ההמלצה היא לרוב להגיע בנפרד לפגישות (ניתן כמובן לבחון את הדבר ספציפית לכל מקרה), מתוך הבנה שלכל הורה ישנם חיים נפרדים ומגורים בבית אחר, לרוב בעל חוקים שונים. 

 

האם בהדרכת הורים אדבר על עצמי או על הזוגיות שלי?

כאמור המפגשים מתרכזים בילד או בילדים ובקשר עם ההורים. חלק מהותי עם כך הינו שיח סביב התחושות שעולות בהורה במפגשו עם הילד. לעיתים התחושות קשורות לדמויות משמעותיות אחרות בחייו בהווה או בעברו ואפשר לדבר גם על הקשר בין הדברים. לעיתים, גם נושא הזוגיות עולה, סביב מחלוקות מסוימות הקשורות לילד. חשוב לציין שניתן ואף חשוב לגעת בכל התחומים שמעלים רגשות המשפיעים על הקשר עם הילד, כל עוד זה נוח ונכון עבור ההורה. עם זאת, המפגשים אינם מהווים טיפול זוגי, או טיפול להורים והנושא חוזר וסובב סביב הקושי והסיבה עבורה הגיעו למפגשים. לצד זאת, במפגשים אלה ניתן לחוות תובנות עמוקות לגבי נושאים רגשיים ונפשיים רבים. 

 

האם הילד צריך להגיע לפגישות?

בהדרכת הורים אנו משוחחים על הילד, אך הוא איננו צריך להגיע לפגישות. ההיכרות של הפסיכולוג את הילד נעשית באמצעות ההורים. במידה ועולה הצורך, לעיתים ניתן לקיים פגישת הערכה יחד עם הילד. 

 

מה ההבדל בין הדרכת הורים לטיפול רגשי?

בטיפול רגשי הפסיכולוג לומד את עולמו הפנימי של הילד באמצעות המשחק עם הילד או השיח (לרוב תלוי בגילו). במהלך הטיפול הפסיכולוג עובד עם הילד על הקושי, לצד הדרכת הורים. עם זאת, לרוב, בעיקר בגילאים הצעירים, הדרכת הורים לבדה יכולה להביא לשינוי ללא צורך בטיפול רגשי. במידה והגעתם להדרכת הורים ואתם שוקלים טיפול רגשי, המלצתי היא להעלות את האופציה בפגישה הראשונה. במהלך השיח הפסיכולוג יוכל לתת את המלצתו המקצועית לפי הצורך שעולה. לרוב ניתן להתחיל בהדרכות הורים ובמידת הצורך להתחיל טיפול רגשי.